Claire Denis kent Afrika. Als dochter van een Franse overheidsbediende groeide ze op in Kameroen, Burkina Faso en Djibouti. Ze maakte er haar eerste film, 'Chocolat', en heeft een dichte band met zwarte acteurs.
Vroeg of laat zou ze er ook terugkeren en 'White Material' laat zien dat ze de voeling met het donkere continent nog lang niet kwijt is. De titel verwijst zowel naar de spullen die eigen zijn aan blanken in Afrika (en waar Afrikanen geen waarde aan hechten) als naar de blanken zelf.
Marie, het personage van Isabelle Huppert, staat voor de blinde koppigheid van veel kolonialisten (vroeger en nu). Die denken dat het werelddeel waar ze de grondstoffen komen halen zich zomaar naar hun wil zal plooien. Maar Afrika is niet hun thuis, ook al zijn ze er geboren.
Dat heeft Denis ook begrepen. De naïeve romantiek van toen heeft plaats gemaakt voor een nuchtere en weinig opbeurende visie. Hoeveel ze ook van Afrika houdt (net als Hupperts personage), de realiteit kleurt niet roze.
'White Material' heeft een poëtische kant maar die verbergt niet dat er wreedheid aan de horizon dreigt. Een boeiende film, al moet je wennen aan de manier waarop hij heen en weer huppelt door de tijd. (RN)
Meningen
Al het nieuws cinema
De toekomst van Mission: Impossible is onzeker
Christopher McQuarrie, de filmmaker achter de iconische actiefilmreeks Mission: Impossible met Tom Cruise, heeft zich uitgesproken over de mogelijkheid van toekomstige spin-offs. Verder lezen...Nu in de bioscoop: Santosh, een bloedstollende thriller in het hart van landelijk India
Dompel je onder in de betoverende landschappen en sociale spanningen van een afgelegen regio in Noord-India met Santosh, de aangrijpende nieuwe thriller van regisseur Sandhya Suri, nu in de bioscoop. Verder lezen...Les Enfants Rouges - recensie: prachtig tableau met een bloederige rugzak
'Les Enfants Rouges', nog maar de tweede langspeelfilm van de Tunesische regisseur Lofti Achour, bewijst hoe zinloos geweld om een lapje grond kan zijn. De emotionele queeste die volgt, toont hoe een jongen veel te snel volwassen moet worden. Gebaseerd op ware gebeurtenissen, maar verteld met een... Verder lezen...13 horrorfilms die je nu vrijdag de 13de kan kijken (en die géén deel zijn van de Friday the 13th-franchise)
Aan alle bijgelovige mensen: dé dag die jullie zooooo hard vrezen, komt er zéér binnenkort aan! Verder lezen...Sydney Sweeney transformeert zich tot een boksicoon
Sydney Sweeney was vastberaden om zich volledig in te leven in de rol van de baanbrekende vrouwelijke bokser Christy Martin voor een aankomende biopic. Verder lezen...Ontdek nu de nieuwste trailer voor "Freakier Friday"
In de film hernemen Jamie Lee Curtis en Lindsey Lohan hun rollen als Tess en Anna Coleman. Het verhaal begint jaren nadat Tess (Curtis) en Anna (Lohan) een identiteitscrisis doormaakten. Anna heeft nu zelf een dochter en binnenkort een stiefdochter. Verder lezen...Ballerina - recensie: bloedig, bloediger, bloedigst
Hoeveel actie wil je in één film? Ja. In Ballerina zijn de momenten van rust en dialoog zeldzaam, want het verhaal zit volgepropt met de meest creatieve, absurde en bloedige vechtscènes die je maar kan bedenken. De Ballerina is een waardige tegenspeler voor de Baba Yaga. Verder lezen...Ontdek hier de Vlaamse stemmencast van "Elio"
Deze zomer maken bioscoopbezoekers kennis met Elio (Viktor Kryeziu), een 11-jarige jongen wiens grootste wens is om ontvoerd te worden door aliens, zijn tante Olga (Line Ellegiers) en Glordon (Tiebe Hermans), Elio's onverwachte eerste vriend die toevallig ook een alien is. In dit grootse avontuur... Verder lezen...Bereid je voor op 28 Years Later met deze 8 films
De spanning stijgt: de langverwachte release van 28 Years Later komt eraan. Verder lezen...