13 uur in Cannes. De persconferentie van "Copie conforme" van Abbas Kiarostami is volop aan de gang. Er is plotseling nieuws: Jafar Panahi, die nog altijd verwacht wordt in Cannes als jurylid, zou een hongerstaking begonnen zijn. Abbas Kiarostami, die de persconferentie begon met wat meer uitleg over de gevangenneming van zijn landgenoot Jafar Panahi, had enkele minuten eerder aangekondigd dat hij in de wagen een boodschap van de vrouw van de cineast uit Teheran had gekregen met de vraag om haar dringend terug te bellen. Hij had een voorgevoel dat het goed nieuws zou zijn. Mocht Jafar Panahi vandaag vrijgelaten worden zou dat een prachtig cadeau en een goed voorteken voor de film en de vrijheid zijn, had hij nog gedacht.
Zijn verklaring: "Ik sta erop een onderwerp aan te snijden waarbij men niet onverschillig kan blijven en waarover we niet mogen zwijgen. Een onderwerp dat hier relevant is aangezien we met film bezig zijn en het de film is die onrecht wordt aangedaan. Wat dat betreft ben ik echt bedroefd door de situatie van Jafar Panahi.
Wat ik zeker kan stellen is dat het feit dat een filmmaker opgesloten wordt op zich ontoelaatbaar is. Het is onmogelijk om onverschillig te blijven maar we mogen niet wanhopen. Want ik geloof dat op een moment iedereen verplicht zal zijn om in te gaan op de oproep tot mobilisatie en opstand, in Iran en de rest van de wereld, en dat er een antwoord zal moeten komen op de eisen. Voor mezelf heb ik, in maart, publiek gereageerd met een open brief die verschenen is op de site van de New York Times en in een Iraanse krant. Ik maak er toespeling op de situatie die Jafar Panahi ondergaat, maar eigenlijk alle Iraanse regisseurs en in het bijzonder de onafhankelijke filmmakers die onder voortdurende druk leven en hun job niet kunnen uitoefenen.
Jafar moest de illegaliteit opzoeken om op clandestiene wijze een film te maken, en de enigen die verantwoordelijk zijn voor deze situatie zijn niet hij maar wel de autoriteiten die hem beletten om zijn kunst te beoefenen. Als ze dus een regisseur, een kunstenaar in de gevangenis werpen, wordt de hele kunst van zijn vrijheid beroofd. Het is vooral daarom dat we ons moeten laten horen. Als de Iraanse regering vandaag Jafar Panahi niet wil vrijlaten en hem opgesloten houdt, moet het daarvoor minstens een verklaring afleggen. Want ik begrijp niet hoe je een film die nog niet eens gemaakt werd als een misdaad kunt beschouwen. Ze kunnen hem alleen beschuldigen van de intentie om te filmen en zoiets is bijzonder onrechtvaardig.
Al heel lang doet de Iraanse regering zijn best om stokken in de wielen te steken van de onafhankelijke film. Ze hebben geen respect voor onafhankelijke regisseurs. Ze kunnen geen respect opbrengen voor de vrijheid van de cineasten. Dat heeft ons echter niet belet om te blijven creëren. Maar we zijn het slachtoffer van een misverstand. De regering denkt dat een film die goed marcheert in de bioscopen en op inernationaaal vlak, ten dienste staat van het buitenland. Wat vanzelfsprekend helemaal niet klopt.
Tot vandaag ben ik nog niet zelf bang geweest in Iran. Met de gevangenneming van Jafar Panahi stel ik echter vast dat er een grens overschreden werd in Iran. Men heeft me gevraagd om Teheran terug te bellen en ik was vol hoop op goed nieuws. U begrijpt hoe anders de situatie nu is. Maar ik blijf hopen dat het positief uitdraait, want in Iran gebeurt alles onverwacht, ook goed nieuws."
Terwijl Abbas Kiarostami praatte, werd een traantje geplengd omwille van het spel van Juliette Binoche.
Meningen
Al het nieuws cinema
Ontdek nu de nieuwste trailer voor "Freakier Friday"
In de film hernemen Jamie Lee Curtis en Lindsey Lohan hun rollen als Tess en Anna Coleman. Het verhaal begint jaren nadat Tess (Curtis) en Anna (Lohan) een identiteitscrisis doormaakten. Anna heeft nu zelf een dochter en binnenkort een stiefdochter. Verder lezen...Ballerina - recensie: bloedig, bloediger, bloedigst
Hoeveel actie wil je in één film? Ja. In Ballerina zijn de momenten van rust en dialoog zeldzaam, want het verhaal zit volgepropt met de meest creatieve, absurde en bloedige vechtscènes die je maar kan bedenken. De Ballerina is een waardige tegenspeler voor de Baba Yaga. Verder lezen...Ontdek hier de Vlaamse stemmencast van "Elio"
Deze zomer maken bioscoopbezoekers kennis met Elio (Viktor Kryeziu), een 11-jarige jongen wiens grootste wens is om ontvoerd te worden door aliens, zijn tante Olga (Line Ellegiers) en Glordon (Tiebe Hermans), Elio's onverwachte eerste vriend die toevallig ook een alien is. In dit grootse avontuur... Verder lezen...Bereid je voor op 28 Years Later met deze 8 films
De spanning stijgt: de langverwachte release van 28 Years Later komt eraan. Verder lezen...Dakota Johnson zegt: "Het flopten van Madame Web was niet mijn schuld"
In een recent interview met de Los Angeles Times, tijdens de promotietour van haar film Materialists, sprak Dakota Johnson openlijk over het commerciële en kritische fiasco van Madame Web. Verder lezen...We Were Dangerous - Opstandige meisjes, rauwe emoties en gevaarlijk veel hart - vanaf 11 juni in de bioscoop
Vanaf 11 juni komt We Were Dangerous in de Belgische bioscopen, een indrukwekkende en tegelijk ontwapenende film over drie jonge vrouwen die weigeren zich te laten breken door een wereld die hen wil vormen naar een ideaalbeeld. Verder lezen...Amerikaanse actrice Kim Novak krijgt in Venetië Gouden Leeuw voor haar carrière
De Amerikaanse actrice Kim Novak (92), onder meer bekend voor haar rol in Alfred Hitchcocks "Vertigo", krijgt op het filmfestival van Venetië een Gouden Leeuw voor haar hele carrière. Dat hebben de organisatoren maandag bekendgemaakt. Verder lezen...Hoe Tem Je Een Draak, vanaf 11 juni in de bioscoop: De geliefde franchise keert terug als adembenemende live-actionfilm!
Dean DeBlois, de man achter DreamWorks' iconische Hoe Tem Je Een Draak-trilogie, brengt nu een spectaculaire live-action versie van het verhaal dat de wereld in vuur en vlam zette. Verder lezen...Tom Felton kruipt opnieuw in de huid van Draco Malfidus... 19 jaar later!
Tom Felton, die als jonge Draco Malfidus te zien was in de Harry Potter-filmreeks, kruipt opnieuw in de huid van zijn personage - dit keer als volwassene - in de Broadway-productie van Harry Potter and the Cursed Child. Verder lezen...